Radyoaktif Kaynak İthalatı, İhracı ve İzin İşlemleri

 
 
 

Her radyoaktif kaynağın kimliği niteliğinde bir lisansı bulunmaktadır. Radyoaktif kaynaklar, kontrol dışı veya farklı amaçlarla kullanımı ihtimalinin ortadan kaldırılması amacıyla bu işte ehil devlet kurumları tarafından lisanslanmaktadır. Ülke sınırlarımız içerisine giren ve yurt dışı edilen radyoaktif kaynakların takibi de, bu kaynakların lisansları ile Türkiye Atom Enerjisi Kurumu denetiminde gerçekleştirilmektedir. Söz konusu radyoaktif kaynakların Kullanma Bulundurma Lisansları, ithal-ihraç izinleri ve radyoaktif kaynaklarla ilgili bütün lisans ve izinler, gerekli denetim ve incelemeler yapıldıktan sonra TAEK tarafından verilmekte ve onaylanmaktadır. Radyoaktif kaynakların ithalatı ve yurt dışı edilmesi gibi işlemler konusunda tecrübeli ve TAEK tarafından uygun görülen kurum ve kuruluşlar tarafından yapılmaktadır.

Bu bağlamda kurumumuz TAEK’ndan almış olduğu 8553-IL-1 Lisansı dâhilinde radyoaktif kaynak ve radyoaktif kaynak içeren cihazlar ile donanımlarının ithalatı, satışı, taşıması ve yurt dışı edilmesi işlerini gerçekleştirmeye yetkili olup, bu konularda da müşterilerine hizmet götürmektedir.

Ayrıca radyoaktif kaynakların ithalatı, ihracatı, yurt dışı üreticisine gönderilme işlemleri, gümrük işlemleri, nükleer mevzuat işlemleri, gerekli izinlerin alınması işlemleri, satın alma işlemleri vb. gibi tüm konularda, konusunda uzman ekibimizle eksiksiz bir şekilde partnerlerimize DANIŞMANLIK hizmeti sunmaktayız.